۱۴.۸.۹۶

آتش گرفتن بدن بطور ناگهانی ...... Spontaneous human combustion


احتراق خودبه‌خودی انسان (به اختصار SHC ) به پدیدهٔ محترق شدن اعضای بدن انسان‌های زنده، بدون وجود عامل خارجی مشخص گفته می‌شود. چارلز دیکنز یکی از شخصیت‌های خود را در رمان خانهٔ متروکه اینگونه از بین می‌برد. ژوناس دیپون نیز در کتابی بنام آتش گرفتن خودبخودی بدن انسان مواردی از SHC را بررسی می‌کند.

مطالعات پزشک قانونی:
مطالعات علمی پزشکی قانونی توضیحاتی برای این پدیده ارائه داده است. موارد ثبت شده در این ارتباط مشترکاتی داشته‌اند که عبارتند از:

- قربانیان بطور دائم الکل مصرف می‌کرده‌اند.
- آن‌ها معمولاً زنان مسن هستند.
- بدن بطور خودبخود آتش نگرفته است بلکه یک مادهٔ مشتعل با آن تماس گرفته است.
- دست‌ها و پاها معمولاً کنده می‌شوند.
- آتش آسیب کمی به وسایل قابل احتراقی رسانده است که در تماس با بدن بوده‌اند.
- احتراق بدن خاکسترهای چرب و گندیده‌ای بر جای گذاشته است که بوی بسیار زننده‌ای داشته‌اند.
بررسی علل:
برخی این فرایند را غیرممکن دانسته و در توضیح خود بیان می‌کنند که چرا این فرایند در جاهای عمومی و بیرون از خانه اتفاق نمی‌افتد. برخی نظریه‌ها نیز سعی در توضیح این مسئله داشته‌اند که آتش گرفتن بدون منبع خارجی هم می‌تواند اتفاق بیفتد ولی برخی پیشنهادها بیان می‌کنند که آتش گرفتن خودبخود در واقع دارای یک منبع خارجی است.

برایان دانینگ، محقق پدیده‌های غیرطبیعی بیان می‌کند که احتراق‌های خودبخودی در واقع موارد نادری هستند که مرگ طبیعی برای فرد اتفاق افتاده و در ادامه توسط یک منبع نزدیک احتراق فرد آتش می‌گیرد.
تقریباً تمامی موارد آتش گرفتن خودبخود انسان برای افرادی اتفاق افتاده است که بدلیل پیری یا چاقی مشکل عدم تحرک داشته‌اند و از سلامت کمی برخوردار بوده‌اند. قربانیان احتمال مرگ بالایی در حین خواب داشته‌اند و قادر بحرکت کردن پس از آتش گرفتن نبوده‌اند.
سیگار معمولاً بعنوان منبع آتش دیده می‌شود. خاموش کردن نادرست دخانیات دلیل یک چهارم مرگ‌های در اثر آتش‌سوزی در آمریکاست. دلایل طبیعی مانند حملهٔ قلبی ممکن است منجر بمرگ شده و افتادن سیگار بر روی شخص می‌تواند باعث آتش گرفتن لباس‌هایش شود. آتش گرفتن لباسها می‌تواند باعث آتش گرفتن چربی‌های زیر پوست شود و سوختن برای مدت زیادی ادامه یابد.
جان آبراهامسون پیشنهاد می‌کند که گوی آذرخش می‌تواند باعث احتراق خودبخود بدن انسان شود. این حالت خیلی نادر است ولی زغال شدن اعضای بدن در تعدادی از برخوردهای صاعقه توضیح خوبی برای این مکانیزم هستند. گوی آذرخش یا آذرخش گلوله‌ای پدیده‌ای است که اغلب در هنگام توفان‌های تندری ب‌صورت توده‌ای از هوا با تابش شدید بشکل کره بمدت چند لحظه دیده می‌شود. دانشمندان درحال ساختن مدلی آزمایشگاهی برای توصیف این پدیده هستند.
برایان جی. فورد پیشنهاد می‌کند که افزایش میزان کتون‌ها در بدن که در اثر مصرف الکل زیاد و رژیم غذایی کم کربن ایجاد می‌شود تولید استون می‌کند که بسیار اشتعال‌پذیر است و می‌تواند باعث احتراق خودبخود شود.
سندروم استیونز-جانسون بیماری است که در موارد شدید آن، پوست بخاطر مواد سمی، اثرات آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها ظاهری شبیه بسوختگی و تاول شدید پیدا می‌کند و می‌تواند کشنده باشد.
سند علمی وجود ندارد که نشان دهد آتش گرفتن خودبخود انسان قطعاً وجود دارد ولی با توجه بموارد ذکر شده سناریوهایی نیز برای رخ دادن آن وجود دارد. برخی اوقات نیز توضیحات منطقی برای این موارد وجود دارد ولی توسط بازماندگان و رسانه‌ها نادیده گرفته می‌شوند.
هیچ نظری موجود نیست: